Kitos iniciatyvos

Pateikiame sąrašą įvairių jau įgyvendintų ir planuojamų iniciatyvų Antakalnyje. Ką manai? Ar turi savų idėjų? Siūlyk! Prisijunk! Užpildyk prikabintą formą. Ačiū!

Labirintas Neries pakrantėje

Vileišio g. prie Neries suridentas akmenų labirintas – Vijūnė.

1601595_10152201225262590_1127784104_n

Bendruomeninis daržas Antakalnyje

Viena iš sėkmingų ir jau trečius metus (nuo 2013 m.) veikiančių iniciatyvų yra bendruomeninė daržininkystė Antakalnyje, buvusiose Šv. Roko ligoninės teritorijoje, Sapiegų parke (Antakalnio 17). Čia yra daugiau informacijos. Labai norėtume surasti talkininkų, kurie įkurtų daržus kitose Antakalnio vietose, mes tikrai padėsime. Esame prikaupę daržovių sėklų, kurių užtektų 10 bendruomeninių daržų, jei tik būtų norinčių. Taip pat labai laukiam bendraminčių, kurie sutiktų kovo mėn. paimti moliūgų, pipirų ir pomidorų sėklas namo daiginimui, o gegužės mėn. paaugusius daigus atneštų į mūsų šiltnamį.

Nuotraukoje Antakalniečių sodo šiltnamis:
_MG_9192

Žirmūnų bendruomenės daržas:

zirmunu_darzas

Bendruomenės daržas daugiabučio kieme:

darzai kieme

Antakalniečių kalėdinė mugė – „Kalėdos Sapiegų parke“

2015 m. gruodžio 12 d. Sapiegų parke įvykusi pirmoji antakalniečių mugė sulaukė itin didelio pasisekimo – savo darbus eksponavo ir prekiavo įvairūs rajono kūrėjai: keramikai, dailininkai, rankdarbių kūrėjai ir kiti.

Švientę organizavo Antakalnyje Sapiegų parke besikurianti bendruomenės edukacijos centro Miesto laboratorija ir Antakalnio daržo komanda.

Renginį planuojama pakartoti ir 2016 m. gruodį.

Bendruomenės namai – renginių ir parodų erdvė

Kartu su Antakalnio seniūnija ir Anatakalniečių bendruomenės būstinė persikėlė į namą Sapiegų parko teritorijoje (Antakalnio 17). Šiame pastate yra dvi salės, kuriose vyksta bendruomenės renginiai ir parodos. Parašyk mums, jei nori savo visuomeninį projektą įgyvendinti bendruomenės centre.

2015 m. lapkričio-gruodžio mėnesiais bendruomenės edukacijos centras Miesto laboratorija kartu su Antakalnio daržu vykdė kalėdinių vainikų pynimo dirbtuves, kuriose antakalniečiai buvo kviečiami ne tik išmokti nusipinti vainiką sau, bet ir padovanoti vieną Antakalniui.

Moksleivių sukurtų namelių paroda 2013 m. bendruomenės namuose:

CAM00057

Šviesos instaliacija 2013 m.

Antakalniečių bendruomenė kartu su Padirbtuvėmis Sapiegų parke surengė įspūdingą šviesos instaliaciją ir šventę.

SAM_4351

Geros nuotaikos skėčiai

2013 metais bendruomenės entuziastai įrengė nuotaikingą laikiną instaliciją istorinėje Sapiegų parko dalyje panaudodami lietsargius.

Sapiegų parko skėčiai

Gatvės mozaika

Kolegos iš Šnipiškių – Laimikis.lt komanda kartu su vietiniais gyventojais sugalvojo panaudoti išmestas keramikos plyteles. Jas suskaldė ir priklijavo betono klijais ant elektros stulpų bei pastatų sienų sukurdami įvairias mozaikas: foto. Ar pastebėjai, kad keraminių plytelių parduotuvė Antaklanio g., netoli Kaubojaus sapno išsiparduoda – gal jie dalį savo ekspozicijos dykai atiduotų ir gatvės mozaika su tavo pagalba atsirastų mūsų rajone?

mozaika

Atviras jaunimo centras – Žalianamis

Dar vienas veikiantis ir aktyvus Antakalnio bendruomenės centras yra atviri jaunimo veiklos namai Žalianamis, įsikūrę sename, bet jaukiame medinukyje Antakalnio g 84a. al jau teko lankytis?

601479_411751525596691_1686935760_n

Legalus gatvės menas

Ar Antakalnyje atsirastų vietos legaliam gatvės menui? Panašiai, kaip šioje foto Kijeve:

kiev

Mūsų rajone tikrai daug namų su tuščiomis sienomis. Ką manote? Ar pritartumėte?

20141101_120626

Laikinas nenaudojamų patalpų panaudojimas (pop-up)

Mums patiko užsienio patirtis, kai laikinai nenaudojamos, apleistos arba nerandančios nuomininkų įvairiausios paskirties patalpos, erdvės, pastatai yra pritaikomi laikinam naudojimui kultūrinei ir socialinei paskirčiai. Tokios patalpose įsikuria laikinos galerijos, parodos, parduotuvės, kavinės, bendruomenių ir jaunimo užimtumo centrai ir pan. Gal matėte tokių nenaudojamų erdvių Antakalnyje? Praneškite mums ir mes surasime jų savininkus, gal jie sutiks suteikti tas patalpas visuomenei naudingai veiklai vykdyti už minimalią nuomą. 2013 m. senojoje, jau nebeveikiančioje Antakalnio bibliotekoje ar knygyne buvo surengta laikina studento dizainerio darbų paroda.

Vieša erdvė tapusi laikinu restoranu:

Kitchain-1

Ar rastume panašių vietų Antakalnyje? Kad visi kaimynai galėtų susėsti prie vieno stalo?:

bendruomene

Įrankių biblioteka

Įrankių bibliotekas įkuria aktyvios bendruomenės. Kiekvienas iš mūsų turi įrankių ir prietaisų, kuriuos naudojam kartą kitą per metus, o kartais prisireikia, kokio nors grąžto ir tuomet eini per kaimynus jo ieškodamas. Yra ir kita išeitis – atnešk savo retai naudojamus įrankius į Įrankių biblioteką (nuomos punktą), ir už nedidelį mokestį pasiimk tau reikalingą prietaisą, tuomet, kai jo prireiks. Kas imtųsi organizuoti tokį projektą?

toolslibrary

Dalinimosi punktas Antakalnio bibliotekoje

Turi atliekamų daiktų, kurie pradžiugintų kitus žmones? Įsivaizduok, kad biblioteka pradeda veikti, kaip dalinimosi ir mainų punktas, vieni gyventojai atneša nebereikalingas knygas ir stalo žaidimus, kuriuos gali pasiimti tie, kam jų reikia. Ar toks modelis veiktų, ar turi kitų pasiūlymų?

Pirk Antakalnyje iniciatyva

Savo rajone veikiančių paslaugų ir prekių pardavėjų palaikymas yra klasikinė geografiškai apibrėžtos bendruomenės identiteto formavimo ir stiprinimo priemonė. Angliškai tai vadinami lokalizmu (angl. localism), nors būna ir nacionalinių kampanijų, a la „Pirk prekę lietuvišką“ ir pan. Aišku, kad viskas šiek tiek realiatyvu, ir klausimas ar stambių prekybos tinklų parduotuves Antakalnyje reiktų priskirti prie tokios iniciatyvos, bet, jeigu tik yra norinčių bendradarbiauti verslų, tai kodėl atsisakyti jų partnerystės bendram tikslui – gyvenimo kokybės Antakalnyje pagerinimui, paslaugų įvairinimui ir prieinamumo gausinimui. Kiekvienas vietoje išleistas litas ar, jau greitai, euras – leidžia išlaikyti esamas ar sukurti naujas darbo vietas mūsų rajone, atvežti daugiau šviežių daržovių ir surengti papildomą teatriuko grupės pasirodymą.
buy local

Viešųjų ir privačių paslaugų teikėjų infrastruktūros panaudojimas bendruomenės reikmėms

Antakalnio g. bent keletas pašto skyrių, bankų filialų, tuzinas parduotuvių ir vaistinių, poliklinikos, ligoninės, biblioteka, kavinės ir barai – visa tai vietos, kuriose lankosi gan daug žmonių. Kaip šias vietas galime panaudoti bendruomenei aktualios informacijos sklaidai? Ar mums užtenka tik skelbimų lentų ar gali sugalvoti ką nors įdomesnio ir efektyvesnio? Ką galėtum pasiūlyti?

Informacinių technologijų panaudojimas bendruomenės poreikiams

Yra begalė pačių įvairiausių IT sprendimų, tinklapių ir mobilių programėlių, kurios leidžia gyventojams žymėti pastebėtas problemas, pranešti apie duobes ar nuvirtusius medžius ir t.t. ir pan. Vienintelė problema, kaip šituos sprendimus išpopuliarinti ir paskatinti gyventojus juos naudoti, priešingu atveju, tiesiog gaila veltui leidžiamo laiko ir išteklių. Čia keletas pavyzdžių, kurie pravers, ir kuriuos galima „užkrauti“ Antakalniui aktualia informacija.:

Vilnius Green Map http://www.greenmap.lt/map galima pažymėti alternatyvias erdves, žaliąsias zonas, nekomercinę veiklą, kultūros ir socialinius taškus. Kas iš jūsų galėtų surinkti ir pažymėti Antakalnio išteklius?

Užregistruok problemą Vilniuje http://www.vilnius.lt/lit/problemos_vilniuje/29

Tvarkau Vilnių mobili programėlė Android:

tvarkauvilniu

Park(ing)o diena

Parkingo dienos idėja – laikinai, vienai dienai įprastą automobilio parkavimo vietą paversti laisvalaikio zona, pasatyti kėdes, gėles, prisėsti ir išgerti atsineštos arbatos, pabendrauti su kaimynai, bičiuliais ir šiaip praeiviais, pasvajoti, kas būtų, jei parkingo vietos būtų atiduotos kitai paskirčiai. Entuziastai susimoka už parkingą visai dienai, jei įsirengia savo tašką mokamoje vietoje. Parkingo diena vyksta visame pasaulyje jau daugiau nei 6 metus. Kelis kart buvo bandoma iniciatyvą perkelti ir į Lietuvą. Ar prisijungtum prie Parkingo dienos surengimo Antakalnyje? Ar turi kitų pasiūlymų ir idėjų? Daugiau informacijos yra čia: http://parkingday.org/

parkingday

Sodininkų ir obuoliautojų brigada

Ar žinai, kad Antakalnio ligoninės teritorijoje yra išlikęs obelų sodas? O kad jo obuoliai dar nesulaukėję ir skanūs? Kiek panašių vietų yra Antakalnyje, tikrai ne viena. Gal atsirastų norinčių prižiūrėti senas obelis, apipjaustyti jų šakas, pagydyti ir paskiepyti, galų gale surinkti derlių ir padalinti jį tarp savanorių ir nepasiturinčių, arba išvirt obuolienę ir ją pavaišinti derliaus šventės dalyvius. Ką manai? ar prisijungtum?

obelu_sodas

 Viešųjų erdvių pritaikymo modeliavimas

Urbanistai eksperimentuoja su viešos erdvės maketais vertindami lankytojų srautus, erdvės pritaikymo skirtingoms funkcijoms galimybes ir kt. Nuotraukoje aktyvistai ir taktiniai urbanistai svarsto, kaip galima pagerinti rotušės aikštę Vilniuje, „žaisdami“ su medžiais, suolais ir kitais mažosios architektūros elementais, taip pat prognozuodami galimą miestiečių elgseną, skirtingų amžiaus ir socialinių grupių poreikius ir pan. Vėlgi tokios diskusijos yra dar viena gyventojų įtraukimo į planavimo procesus ir bendruomenės veiklas priemonė. Kas norėtų „pažaisti“? Kokia Antakalnio vieta taptų diskusijų objektu? Ką pasiūlytumėte?

urbanistu_diskusija

Mažoji gatvės bibliotekėlė

Prieš kelis metus Antakalnyje, Tramvajų gatvėje atsirado mažoji bibliotekėlė – viešas ir nemokamas knygų mainų punktas. Ar naudojotės bibliotekėle? Ar norėtumėte tokią pasistatyti prie savo namo?

bibliotekele

Viešinimas ir komunikavimas

Mums labai reikia savanorių pagalbos viešinant antakalniečių bendruomenės veiklas, kad pritrauktume daugiau gyventojų, kad ateitų nauji talkininkai, kad visuomenė žinotų kas vyksta. Jei gali rengti ir platinti informaciją, tai pranešk apie save. Galbūt esi dizaineris ar turi kitų įgudžių, kuriuos gali skirti Antakalnio gražinimui? Mums reikia tavęs. Ačiū!

Tekstas nuolat atnaujinamas ir papildomas. 2014 m. lapkritis

Parašykite komentarą