Antakalniečių sodas

Visa informacija apie bendruomeninio daržo iniciatyvas Antakalnyje. Bendruomeninė daržininkystė sparčiai plinta miestuose nes ji padeda suburti bendruomenę, sutvarkyti apleistus sklypus, parodyti vaikams iš kur atsiranda pomidorai, valgyti savo rankomis užaugintą maistą, dalintis sėklomis ir derliumi su kaimynais ir trumpinti maisto kelią nuo jo atsiradimo iki lėkštės. Antakalniečių sodo veiklos principas – kartu auginame, prižiūrime daržą ir pasidaliname užaugintą derlių. Mes esame atviri ir priimame į savo gretas visus norinčius.

2013 metai

2013 metų pavasarį Žali.lt ir Antakalniečių bendruomenė pradėjo bendradarbiauti plėtojant bendruomeninę daržininkystę Sapiegų parko teritorijoje. Birželio mėn. buvo apsodintas pirmas daržas ir sutvarkyti gėlynai. Rudenį į talką susirinkę bendruomenės nariai nurinko paskutinį derlių, persodino tujas ir skroblus, bei suplanavo 2014 metų pavasario darbus.

2014 metais sutvarkėme ir užsodinome 10 metų nenaudotą stiklinį šiltnamį, kurio plotas apie 500 kv.m., bei išplėtemė lysves lauke.

VLUU L100, M100  / Samsung L100, M100Šiltnamis:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Visuomenės aplinkosauginio švietimo projektas „Antakalniečių sodas“ 2013 m. buvo remiamas Vilniaus miesto savivaldybės. Daugiau informacijos apie projektą:

Projekto tikslai: mokinti žmones rūpintis aplinka, ją kurti ir puoselėti, įtraukiant į įvairias veiklas, kaip kad talkos, bendruomeninis daržas, šventės, paskaitos. Taip pat siekiame, kad Sapiegų parkas taptų savas antakalniečiams ir ne tik.

2013 m. spalio 12 d.

Antakalniečiai dalyvavo rudeninėje talkoje Sapiegų parko teritorijoje. Gavę leidimus iš Kultūros paveldo departamento ir Vilniaus m. savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus, Želdynų poskyrio, parke sodinome skroblų gyvatvorę ir persodinome tujas, kurios buvo užgožę gražų vieno iš Sapiegų dvaro pastatų fasadą. Sodinimo planą parengė ir augalus parinko landšafto architektė antakalnietė Milda Aidukaitė. Skroblų gyvatvore suformavome teritoriją būsimai vaikų žaidimų aikštelei.

Talką baigėme bendruomeniniame darže užaugusių moliūgų sriuba J

Labai ačiū Antakalnio seniūnijai ir seniūnui Algimantui Vaitkui, šv. Roko ligoninės administracijai už bendradarbiavimą ir pagalbą talkos metu.

2013 m. spalio 19 d.

Derliaus šventė – tai puiki proga pabendrauti, pasilinksminti visoms kartoms, pasigirti savo derliumi, pavaišinti soduose ir daržuose užaugintomis gėrybėmis. Pas antakalniečius į svečius atvažiavo laisvalaikio meno centro kolektyvai, seniūnas iš Alksnynės (Kupiškio raj.) – tai geriausia Lietuvoje pripažinta kaimo bendruomenė. Dainavo Antakalnio bočių kolektyvas, Antakalnio progimnazijos etnografinis moksleivių ansamblis.

2013 m. spalio 26 d.

Paskaita “Gamtinė žemdirbystė”

Gamtinė žemdirbystė – jos principais ir savo patirtimi dalinosi gamtinės žemdirbystės pradininkas Lietuvoje Saulius Jasionis.

Kodėl ekologiškose daržovėse būna daug nitratų? Ko reikia, kad iš turimo mažo ploto gautumę didelį derlių ir kad daržovių neužpultų nei ligos nei kenkėjai? Kodėl gamtinėje žemdirbystėje dirva nėra kasama ir kodėl mulčiavimo (padengiant dirvą šienu,žole,lapais ar pan.) tikslas nėra apsisaugoti nuo piktžolių augimo ar atsikratyti laistymo vargų? Klausimų buvo daug. Supratome, kad susitiksime dar ne kartą pasikalbėti gamtinės žemdirbystės tema.

Interviu su Sauliumi Delfyje: http://grynas.delfi.lt/gyvenimas/gamtines-zemdirbystes-pradininkas-jeigu-visa-lietuva-iskeltume-gyventi-i-kaima-nebutu-jokios-ekologijos.d?id=60448385

2014 metai

Interviu su daržininku Mindaugu per LRT 2014 m. liepos mėn. (nuo 10.30 min): http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/59579

Talka 2014 m. birželio 28 d. su moksleiviais iš Baltarusijos:

_MG_9069

Spalio mėn. surengėme netgi dvi talkas ir sezono uždarymo šventę.

2015 metai

Koks bus Antakalniečių sodas 2015 metais? Norime, kad prie mūsų prisijungti daugiau bendruomenės narių, vyktų skirtingos veiklos: mokymai, dirbtuvės ir pan., mes taptume labiau matomi ir žinomi. Šitą nuotrauką pasiskolinome iš bendruomeninio daržo Berlyne, bet ji gerai apibendrina mūsų viziją:

darzas_berlyne

Pavasarinė talka 2015 m. balandžio 11 d.:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pavasarinė talka 2015 m. balandžio 25 d.:

talka_25

2016 metai

Šįmet įvyko daug pokyčių – suradome naujus ilgalaikius rėmėjus – didžiausias Lietuvoje sėklų pardavėjas ir sodininkystės parduotuvių tinklas – Agrofirma Sėklos/Žalia stotelė sutiko bendradarbiauti ir remti daržo veiklas: naujų lauko lysvių įrengimas, šiltnamio nuomos kaštų padengimas, dirbtuvių organizavimas ir, aišku, sėklų dovanojimas. Ypač, malonu, tai, kad įmonės būstinė yra Antakalnyje. Įmonė daug prisidėjo prie pirmosios mūsų sezono talko – balandžio 23 d. organizavimo (nuoroda į talkos foto Facebook).

Po to, kai Vilniaus miesto savivaldybės administracija išnuomavo Šv.Roko ligoninės pastatą kartu su šiltnamiu Vilnius Tech Park valdytojui, daržo veikla nesustojo, bet atsirado tam tikrų pokyčių. Esminis, tas, kad turėsime mokėti nominalų nuomos mokestį už šiltnamį, kurį Tech Parkas suremontuos, ir vandens bei elektros sąnaudas.

Šįmet pradėjome Miesto sodininkų akademiją. Tai yra Žalios stotelės specialistų vedamų praktinių sodininkavimo ir daržininkavimo užsiėmimų ciklas. Daugiau info čia.

Taip pat 2016-tais metais atsirado naujas rėmėjas – Kazickų šeimo fondas (Kazickas Fmily Foundation), kuris skyrė paramą mūsų veikloms su Antakalnio progimnazijos moksleiviais finansuoti. Moksleiviai daigins mūsų padalintas sėklas, vėliau daigus perneš ir pasodins darže, o rudenį dalyvaus kasmetinėje derliaus šventėje.

2017 metai

Image may contain: 3 people, people smiling, plant, tree, flower, outdoor and nature

2018 metai

Dirbam toliau.

2019 metai

Plečiamės, augame ir priimame naujus daržininkus. Įsivedėme automatinę laistymo sistemą šiltnamyje.

Nuorodos ir papildoma informacija

Antakalniečių sodo paskyra Facebook

Jei nori prisijungti prie Antakalniečių sodo priežiūros, tai sek mūsų naujienas arba  parašyk Mindaugui: mindaugas.danys@gmail.com arba mūsų grupės google.